Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Revista_entelequia Ruy_Díaz_de_Guzmán Resolución_27_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Municipio_de_Russell_(condado_de_Lawrence,_Illinois) Unions Gloria_A._Galeano_Garces Rostopchín Tropas_napoleónicas Religión_abrahámica Garcia_de_orta Tumor_neuroendocrino Ingles_viejo Giovanni_Battista_Casoni Galleta_de_mantequilla_de_maní Gira_LKXA Genipa_capensis Inge_Paulsen Geografía_de_Bosnia-Herzegovina Muro_fronterizo_EE._UU._-_Mexico S/2006_S_7 Rumania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Tri_Repetae Municipio_de_Hovey_(condado_de_Armstrong,_Pensilvania) Municipio_de_Athens_(condado_de_Calhoun,_Michigan) Geisha_(banda) Geografia_de_Taiwan Romualdo_Arppi_Filho Rodrigo_Díaz_el_Campeador Roberto,_Conde_de_Borgona Tunear Ron_Cavanall Trichilia_areolata Rosa_de_America Try,_Try,_Try Rhadinaea Gasville_Oisème Royal_Albert_Hall_London_May_2_3-5-6_2005 SACVEN Municipio_de_Carlos_(condado_de_Douglas,_Minnesota) Ruido_Blanco Galaxy_X Revista_Atenea Iglesia_de_San_Gil_(Cuéllar) Rizotomía George_Armitage_Miller Ultimate_Fighting_Championship Ilan_Arditti Universal_Media_Disc Rouy_(Nievre) German_Jordán_(provincia) Un_gangster_para_un_milagro Municipio_de_Huron_(condado_de_Pennington,_Dakota_del_Sur) Municipio_de_Hegton_(Dakota_del_Norte) Robert_Maynard_Pirsig Gi_(katakana)

html map