Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Disolucion_de_Checoslovaquia Draba_majuscula Departamentos_bolivianos_por_poblacion Diorus_biapiculatus Copa_Presidente_de_la_República_2009 D.Garcia Dominio_de_factorizacion_única Daule_Guayas Cryptosepalum_dasycladum Der_Kreis_Le_Cercle_-_The_Circle Discografia_de_Muse Crenicara Alexandre_Rodrigues David_Garcia_Ilundáin Distrito_de_La_Latina Distrito_de_Tishkan Dactylosphaera_vitifoliae EVGA Duo_Salteño Drifblim Dmitri_I_Starshy Dique_n.º_1_(Ensenada,_Buenos_Aires) Día_de_la_Ascension Corriente_de_Acción_y_Pensamiento_Libertad Cristiano_primitivo Departamento_Autónomo_del_Beni David_Bystroň Coptocephala_pubescens Dianthus_pavonius Cumulo_globular_M54 All_Mixed_Up:_Los_Remixes Cyclophorus_horridulum Coulterophytum Diccionario_geografico_estadístico-histórico_de_Espana_y_sus_posesiones_de_Ultramar Ambystoma_leorae Damià_Campeny Amarynthis_meneria Edenbridge_(Kent) Aleksandr_Mijailovich_Lyapunov Dama_Danzante_de_Wydler Departamento_de_Justicia_Penal_de_Texas Disney_Channel_Portugal Distrito_de_San_Andrés Desde_lejos_no_se_ve Cotinga_azulejo Defensora_del_lector Cyclachaena_ambrosiaefolia Displasia_congénita_espondiloepifisaria Danzón_(pelicula) Crocidura_obscurior Deutsche_Marine Cronologia_de_la_historia_de_los_Estados_Unidos_(1990_nuestros_días) Alicia_Augello_Cook Deltana_(Alaska) Denisse_Maerker

html map