Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Exile_(banda_japonesa) Foro_Iberoamericano_de_La_Rabida Euilly_et_Lombut Escudo_de_Condado_de_Jogeva Ernesto_Manuel_Campos Foosland_(Illinois) Frances_Elizabeth_Allen Ernesto_Holman Empresas_de_Publicidad_por_Internet Eurypus_kirbyi Euphaedra_(Euphaedrana)_campaspe Felipe_Carlos_de_Francia Elecciones_autonómicas_gallegas_de_1985 El_Oso_(Playa) Elecciones_parlamentarias_de_Venezuela_de_1968 Federico_I_de_Wurtemberg Etnia_karen Estuario_de_San_Lorenzo El_Camp_de_Túria_El_Campo_de_Turia Edmund_M._Clarke,_Jr. Elección_presidencial_de_Chile_de_1999 El_turco_en_Italia Elementos_del_grupo_11 El_dopaje...¡Qué_potaje! En_directo_(álbum_de_Heroes_del_Silencio) Esteban_Cambiasso Francisco_Lupicino Eduardo_Acevedo_Álvarez Foggy_Bottom_GWU_(Metro_de_Washington_D_C_) Elecciones_legislativas_de_Portugal_de_1980 Enfermedad_de_Hoffa Estatuto_de_autonomia_de_Aragon_de_1982 El_coleccionista_(película_de_1965) Five_Points_(Florida) Fragata_Hercules Estacion_de_Chatelet-Les_Halles Fenomenologia_realista Florence-Graham Ferrocarril_subterráneo Eje_10_Sur Estación_de_Vilar_Formoso Especismo Fernán_Núnez_de_Témez FC_Start Estación_de_Juvisy-sur-Orge Francoise_d'Aubigné,_marquesa_de_Maintenon Estacion_Saboya El_buen_padre Estrechos_del_Labrador Estación_de_Lutxana_(Cercanias_Bilbao) El_chico_de_los_Winslow Federacion_de_San_Cristóbal_y_Nieves Exosoma_gaudionis Ensayo_histórico_sobre_la_noción_de_Estado_en_Chile Fio_fío

html map