Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Naveta Mystacoleucus_ectypus Perro_de_aguas_de_San_Juan Pablo_Berasaluze Plaza_Benjamín_Vicuña_Mackenna_(Buenos_Aires) Philippe_Boesmans Parthenoxylon_porrectum Pinus_menziesii Pok_ta-pok Placa_de_la_sonda Parque_nacional_Sipacate_Naranjo Nuestra_Senora_del_Carmen_(1812) Particulas_idénticas Playa_El_Tunco Pierre_de_L'Estache Playa_de_Amio_(Val_de_San_Vicente) Paolo_Vitelli Poratl:Arquitectura_Archivo_imagen Phil_Harrison Parque_nacional_de_los_Volcanes_Hawaianos Olivet_(Mayenne) Nicolás_Federico_López Opuntia_leucotricha Parque_nacional_Cabo_Hillsborough Paino_común North_Melbourne_Kangaroos Parque_Natural_de_Izki Museo_de_Bellas_Artes_de_Valencia_-_San_Pio_V Pasaje_de_Sibutu Partido_Demócrata_de_Tailandia Pablo_Alonso_Álvarez Peristalsis Patinaje_artistico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lake_Placid_1980 Nube_Virtual_Segura Noviembre_de_1997 Paratemnoides_mahnerti Música_de_2007 Piramide_de_edades Oscilador_electronico Potentilla_intermedia Pepino_redondo Máxima_FM Nuestra_Senora_Santa_María_de_la_Asunción Ophrys_balearica Poiseul_la-Ville-et-Laperriere Nao_(desambiguacion) Néstor_Araujo Pacto_de_Torreón N_138 Nacionalismo_cornualles Naters Original_Net_Anime Nueva_Atlantis Pablo_Pozo Museo_provincial_de_huelva

html map