Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_Iyo-Wake Fidelidad Evolucion_(película) Francisco_Mariano_Olguin Francisco_Ribot Fernán_Pérez_Ponce_de_León_I Elecciones_estatales_de_Colima_de_2003 Encarna_Otero Eros English-only_movement Escuelas_de_pintura_italianas Ernest_Lluch_Martin El_Fondós Eduardo_Avila Escudo_de_Huelva Ervaye El_barco_fantasma_/_Los_textiles Florencio_del_Niño_Jesús Estacion_de_Conflans-Fin-d'Oise El_hombre_que_plantaba_árboles Escuela_Superior_de_Ingeniería_de_la_Universidad_de_Cádiz Escudo_de_corea_del_norte Estación_de_Balsicas-Mar_Menor Estación_de_Frómista El_Senor_de_los_Anillos_(juego_de_rol) El_cubil_del_gusano_blanco_(novela) Equivalente_a_tiempo_completo Francisco_Javier_Sauquillo_Pérez_del_Arco Epiplatys_mesogramma Fontenoy-la-Joûte Embalse_de_Vega_de_Tera Fernando_Gallardo_(critico_de_hoteles) Federacion_Peruana_de_Atletismo Fiore Felipe_Clemente_de_Diego_Gutierrez Farbauti_(satélite) FC_Barcelona_Bàsquet_B Fraile_capuchino Franco_de_Túnez Ekkeardo_I Embajadores_de_Chile Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingeniería_Informatica_(Universidad_de_Sevilla) Escuela_Secundaria_Iván_Yákovlev_de_Alikovo Enrique_Hormazabal Escuelas_artisticas Fenómenos_atmosféricos Examen_imperial Estación_de_Lovaina_(Vitoria) FC_Barcelona_Bàsquet El_faro_de_Alejandria Euros_de_monaco El_Senor_de_los_Anillos_el_juego_de_batallas_estrategicas Estación_de_Herzogenbuchsee El_nacimiento_del_Hombre_nuevo Etnografía_en_Mexico

html map