Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bahr_al_Ghazal_del_Oeste Byron_Irvin Bioy Campeonato_Europeo_Femenino_Sub-19_de_la_UEFA_2013/14 Bethany_(Misuri) Beiersdorf_AG Budin_de_pan_y_mantequilla Baltic_(Dakota_del_Sur) Cayetano_Re_Ramirez Barrio_San_Cayetano,_Lujan,_Buenos_Aires,_Argentina. Belle_Taylor Cecropia_ambaci Bailarin Catedral_de_la_Inmaculada_Concepción_(Georgetown) Castillo_de_Caracuel_(Caracuel) Capital_de_semilla Callitriche Cadena_Dial Batallas_hasta_el_siglo_VI_adC Bulbul_cabecinegro Campeonato_Sudamericano_1920 Centenario_(Santa_Fe) Batman_&_Dracula:_Lluvia_Roja Barleria_auriculata Baloghibrasiluropoda Canna_montana Bikie_Wars:_Brothers_in_Arms Catalogue_of_life Bernardo_Moreno_de_Pedrajas Casas_de_cabanes_y_las_fuentes Año_631 Bing_Xin Birnie Black_liberation_army Centro_de_Ensayos_de_Software Camapuã_(Mato_Grosso_del_Sur) Caenotropus Bounce_(canción_de_Raven-Symoné) Canara_(Cehegín) Broken_Años_ochenta C_Rchb Ceca_Imperial Bmw_x5 Calleigh_Duquesne Carmen_Carmelina_Barberis Bayard_sur-marne Big_Four Bolusafra_bituminosa Cariño_estoy_hecho_un_perro Business_Aviation Castillo_de_Villena Born_Again_(album_de_Black_Sabbath) Brades_Montserrat Bahia_Lyme C.D.S._Instituto_Nacional

html map