Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vrbica_Stefanov Cheburgolskaya Clypeola_maritima Xin_qi_longzhū_Shenlóng_de_chuánshuo Vorgrimler A_pelo_album Condado_de_Okeechobee Varano_antorcha Aesculus_turbinata_var._pubescens Warta Abogacía_pro_bono_de_interés_público Club_atlético_san_sebastián Yūichi_Meguro Combretum_ankolense Aeródromo_Militar_de_Santiago Comando_Vermelho Aceleración_transversal Aeon_Flux Christian_Augusto,_principe_de_Anhalt-Zerbst Albrecht_Haushofer Clery-sur-Somme Cirugía_Plástica,_Estética_y_Reparadora Colombia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Pekín_2008 Yuya_Tegoshi Colin_Haughton Agustin_Antonio_Villafana_Rodriguez Chrysolina_baronii Villers-Farlay Ciudad_medieval Chatillon-sur-Broué Ciudad_Jardin_(Málaga) Condado_de_Jefferson_(Oklahoma) Yehuda_ben_Moshe_ha_Kohen Agua_Branca Web_Dynpro Acuerdos_de_Ginebra_(1988) Congreso_de_la_Republica_Dominicana Viña_del_Mar Aegus_lansbergei Adriano_(martir) Zona_vitícola_estadounidense Condado_de_León_(Florida) Yeoman_Warder Chrysocyon Club_Guaraní_Antonio_Franco Collejón Aguilas_(desambiguacion) WindSurf Zona_de_Especial_Proteccion_Para_las_Aves Wonderful_World Comisión_Nacional_para_el_Desarrollo_de_los_Pueblos_Indígenas_(México) Vivir_juntos_morir_solos Vale_of_glamorgan Circulo_de_Composicion_del_Perú Adaro_Chirta

html map