Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oktiabrski_(Séverskaya,_Krasnodar) Nicolás_Aguilar_y_Bustamante Musica_de_la_Edad_Antigua Myrtillocactus_grandiareolatus Parque_Nacional_Dularcha Nouvelle_historie Ocniţa Pedro_Strozzi Oposicion_(política) Nothobranchius_kafuensis Panuridae Panax_americanus_var._obovatus Perez_Prado Papa_de_pobre Nintendo_R&D1 Petrea_racemosa_f._alba Plaza_de_Cristóbal_Colón Pompeya_Plocina Neon_Bible_(album) Palacio_del_Marqués_de_San_Adrián_(Tudela) Partisanos_italianos Organizacion_de_Estados_Americanos_(OEA) Paseo_de_Ronda_(Madrid) Pavia_macrocarpa Narcissus_spiralis Ornithogalum_paradoxum Parodia_lenninghausii_var._minor Pleurothallis_langeana Pervomaisk Palomar_(España) Olaf_Magnusson_de_Noruega Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_Estilo_espalda_100m_femenino Pedro_Fortoul Omolabus_veracruensis Neophronia Observatorio_Argentina Parque_Jurasico_IV Ots-14_Groza Museo_minero_de_escucha Polygrammate_hebraeicum Paul_Kane Parado Painted_Hills_(Indiana) Ostrivka Navegacion_aérea_inercial Pecados_electricos North_Bellmore Muy_Antigua,_Venerable_y_Dominicana_Cofradía_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera_Cruz,_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_niño_Jesus_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Patquia Operaciones_con_archivos_(programación) Pankota Odocoileus_virginianus_tropicalis Periódicos_de_Bulgaria Ninja_Gaiden_3 Museo_Liechtenstein

html map