Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Papa_Esteban Playa_de_Weymouth Plagiobothrys_aurantiacus Niño_dios Mylabris_submetalliceps Olney_(Texas) Patear Olivet_(Nueva_Jersey) Numero_de_Cullen Neohouzeaua Planfoy Peugeot_807 Pedro_Fernandez_de_Cordoba_y_Dávila Papilionaceas Nikolái_Rimsky-Korsakov Na_Rovella Observatorio_Vulcanológico_de_Hawái Ophrys_aestivalis Polígono_de_San_Blas Negro_spiritual Naturaleza_muerta_vanitas_con_el_spinario Máscaras_de_Rumania Neolamarckismo Museo_La_Merced Pedro_J_de_la_Pena Nelson_Estupiñán_Bass One_(álbum_de_Mick_Abrahams) Partido_Nacionalista_Español Pentium_3 Potencia_(bicicleta) Naty_Hollmann Objetivo_zoom Playa_da_panadeira Poscomunión Paek_Sang-ho Pocket_Monsters_Diamante_&_Perla_Platino_La_Película:_Hacia_la_superacion_del_Espacio-Tiempo Olga_Viñuales New_York_Nightmare Nábelek Parque_Nacional_del_Guadarrama Observatorio_Astrononico_La_Plata New_York Orden_del_Merito_de_Italia Museo_Real_de_Bellas_Artes_de_Amberes Pedro_Riaño_de_la_Iglesia Parkinsonia_aculeata Naciones_modernas Museo_del_perfume_de_colonia Polifemo_(Avatar) Mém._Acad._Imp._Sci._St.-Pétersbourg Neopentano NDs_mPeG Nancy_Huston Número_IP NFL_Quarterback_Club_'97

html map