Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mornac-sur-Seudre Guillermo_Fernández_(artista_plástico_uruguayo) Haidée_Santamaría Anahy Guy_Bonnet Ano_1702 I._R._I. Hierra Anthoxanthum_aristatum Helpless_(canción) Hermann_Paul_Müller Hiniesta_blanca Anfotero Assessor_randalli Hidaka_(Saitama) Hydropoa Hermias_Sozomenus Attimis Hemiscyllium Artur_Aldomà Hemingway_(Carolina_del_Sur) Historia_antigua_de_Malta Mordellistena_wankai Angiro Azara_integrifolia_var._browneae Automatofono Monteagudo_del_Castillo Hypericum_liottardii Autlan IX_Region_de_la_Araucania Historia_del_partido_nacionalista_vasco Ataque_man-in-the-middle Andre_Weil I.M.Silva Harold_St._John Ansan_Hallelujah_FC Ministerio_de_Trabajo_y_Asuntos_Sociales_e_Inmigración_de_Espana Ansonia Associacio_Nacionalista_Catalana Humboldt_County_California Artes_mecánicas Monasterio_de_Santa_Maria_del_Evangelio Aprada Hacienda_Temozón Aretia_vitaliana Austria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Andrés_Guaykurarí Ave_fragata_de_Ascensión Antonio_Fernández_Ortega Ariel_Hernan_Garce Angela's_Ashes Asnakáyevo Mision_Kemmerer Idioma_popoluca_de_Sayula Hastings_(Nueva_York)

html map