Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barrio_Jose_Ignacio_Diaz_(Cordoba) Batalla_de_largs Chaetodon_aureofasciatus Basilica_de_Nuestra_Senora_Aparecida Belén_(nombre) Calle_Santos_Dumont Campo_de_Tiro_de_Las_Gabias Carbonato_de_bario Boleo Campo_de_concentración_de_Struthof-Natzweiler Carnaval_de_Laza Camión_banera Canton_de_Crèvecoeur_le-Grand CACA Béguey Betacam Catedral_de_La_Canea Boophis_feonnyala Benito_Prieto_Coussent Campana_Segunda_Intervención_Estadounidense_en_Mexico Caracteres_de_civilité Bando_Sublevado Centro_Kennedy Camusu_Aike B-412 Bélmez Carmen_Alardin Bystodes_lugubris C_jun Cayetano_López Campo_ultra_profundo_del_hubble Campo_de_detencion_en_Guantánamo Balsamo_verde Campeonato_Sudamericano_Sub-15_de_2011 Casa_Montejo Bilady_Bilady_Bilady Bell_206 Buenaventura_Lakes_(Florida) Baeometra_uniflora Calyptranthes_caryophyllifolia Barrio_del_Pilar Caso_espionaje_de_Chile_en_el_Peru,_2009 Beaumont-le-hareng Caserío_Arregi Blind_(canción_de_Korn) Capilla_Real_de_Madrid Bar_La_Biela Beders Bangla_Desh Blue_Velvet_(película) Caso_Zamudio Casona_de_fuentes_pila Bromus_lanceolatus_subsp._biaristulatus Carlos_Fuentes Buxán_Rois

html map