Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gymnacranthera Motor_U Heterosexualidad_obligatoria Hispana_Esperanto_Junulara_Societo Anas_georgica_georgica Hordeum_tanaiticum Historietas_del_Oeste Mole_de_olla Asterix_el_Galo_-_Asterix_en_Belgica Hugo_IV_de_Saint-Pol Arsenal_naval Hadda,_Afganistán Homunculus Gynema He-Man_200x Hombres_del_mar Arcos_ojivales Angel_Nieto_(desambiguacion) Hebécourt_(Eure) Hanglin HD_93129 Arte_escenico Hacha_de_batalla Morán_(municipio) Montigny_les-Metz Hydrocotylaceae H.L.Li Autodromo_de_la_Ciudad_de_Mexico Anacampseros_millieri Avenida_Matta Aurelia_Catalina_Briant Annona Aurelio_suarez Motocicleta Astra_Planeta Hennes_Mauritz Historia_del_rock_en_Peru Movilizacion_general Guion_cinematografico Motor_Cléon-Fonte Hortus_Dendrologicus Asociación_de_Football_de_Santiago_(1903_1927) Gutierre-Munoz Archibald_Campbell,_9._conde_de_Argyll Austracantha Hezbi-Islami Mississippiense Hénin_sur_Cojeul Arthur_Hugh_Garfit_Alston Grosella_espinosa Anne_Malherbe_Gosselin Atom_(equipo_ciclista) Arteria_comunicante_anterior Aquin Aspidostemon

html map