Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juegos_Panamericanos_de_Invierno_de_1990 Islas_D’Entrecasteaux Kanasin_(municipio) Liebig’s_Extract_of_Meat_Company José_Manuel_Pando Joseíto_Fernandez José_Antonio_Casanova Kanua Linthal_(Glaris) La_Chapelle-Glain Las_cuecas_de_Angel_Parra_y_Fernando_Alegria Kenichi_Matsuyama Intesa_Sanpaolo Jose_Sumsi_García Leonidas_Bréznev Kawasaki_OH_1 Leopold_Pomés_i_Campello La_Marcha_Zacatecas Jeanne_Moreau Josep_Climent_i_Avinent Jardín_botánico_Manyo Instituto_de_Historia_de_la_Medicina_y_de_la_Ciencia_López_Piñero Lista_de_masacres_en_la_Argentina_(siglo_XX) Kotovsi Judeocristiano La_jaula_de_oro_(película_de_2013) José_Antonio_Dinarés Kweyol La_Romana_(República_Dominicana) Josep_Bernat_i_Baldoví Lista_de_episodios_de_Samurai_Deeper_Kyo Jardin_de_plantas_nativas_Sylvan_Grove Juan_Carlos_Echeverry K-Paz_De_La_Sierra Isle_of_Dogs Lauw Leptolpium_prospaeum Juan_José_Vicente_Barbas Josep_Vilaseca_i_Casanovas Lege_Cap-Ferret Iturbide James_Ivory José_Maza_Fernández Jackson_Lake_(Colorado) Julian_Juderías Johannes_Peter_Muller La_Papisa_(novela) Joseph_De_Veuster Ligné Leslie_Bibb La_Yecla_(desambiguación) Izquierda_Unida_de_España Ley_14_1970 La_Puebla_Infantes La_invención_de_America

html map