Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Línea_129_(Buenos_Aires) Manuel_Benitez_El_Cordobes Media_Center_portatil Manuel_Aznar Mastigosciadium Manuel_Martín_Federico Lolium_strictum Luis_Galdames_Galdames Powiat_jarocinski Mar_Flores Menhir_de_Champ-Dolent Quinault Manasseh_Sogavare Lonoke_(Arkansas) Pouteria_salicifolia_var._neriifolia Gorriti_(Navarra) Maria_Magdalena_Aicega Lobizon_(animal) Psicologismo Memorias_de_adriano Premio_Tony_al_mejor_diseño_de_sonido_en_una_obra Government_Center_(Metro_de_Boston) Puigbalador Lobo_Alberto Pteris_palmata Margarita_Cedeño_de_Fernández Micro_(Carolina_del_Norte) Power_Rangers_R_P.M. Real_Cofradía_del_Prendimiento_del_Señor_y_el_Dolor_de_la_Madre_de_Dios_(Zaragoza) Prey_(película) Green_Cross_-_Temuco Medida_de_accion_directa Región_de_Arica_y_Parinacota Metroid:_Other_M Luis_de_la_Cruz_y_Ríos Pygopleurus_ressli Maestro_de_Soriguerola Malthinus_mimosinensis Regla_de_san_Agustin Rally_de_San_Remo_de_2009 Milići Rally_RACE_de_España_de_1977 Lucinha_Turnbull Man_About_The_House Mar_de_Marmara Puente_sobre_el_río_Genil_(Benamejí) Manuel_Hernández_Rincón Provincia_de_Pinar_del_Río Rafael_Romero_Valcárcel María_Elena_Etcheberry Pragmatica_Sanción_de_1713 Microbiologia Matorral_xerófilo_montano_de_Somalia Mbar Gran_Premio_Nacional_(El_derby_Argentino)_(G1)_2.500_m

html map