Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Italo_Farnetani Kastrup_B._K. Jardín_Botánico_de_Buitenzorg Kurt_Julian_Weill Jaime_Francisco_Álvarez Kayak_Surf La_honra_de_los_hombres_(película) Lenguaje_de_respeto_japonés Jose_Pablo_Feinmann Ligeia_Mare Kepler-11f Jose_Ramón_Sanchez Las_Cronicas_del_Joven_Chesterton Jasminum_ovalifolium Jardín_Botánico_Alfred_L._Boerner José_Pedro_Alessandri Júlia_Costa Kyukyoku_Sentai_Dadandarn Las_aventuras_de_Tom_Sawyer_(película) Jesper_Skibby Jaime_de_Francia_duque_de_Orléans Ley_Organica_de_Educación KV55 Jose_el_Francés Interestatal_110_y_Ruta_Estatal_110_(California) Liga_Nacional_de_Guatemala_1983 Langnes_(Troms) La_calle Linum Juan_Bautista_Rossetti_Colombino Instituto_Psiquiátrico_Dr._José_Horwitz_Barak Isela Lista_de_ases_aereos_de_las_guerras_Árabe-Israelí Jason_Richard_Swallen La_Oreja_de_Van_Gogh Izquierda_Unitaria_Europea_Izquierda_Verde_Nórdica La_torre_de_los_siete_jorobados_(película) José_María_Mier Linea_T2_(Tranvía_de_París) Isla_Mulah Jose_María_Gárate KT_1 José_Roberto_Arango JLI La_apologia_de_Arístides Kick_´Em-Jenny K-Fed Jesus_Andrés_Mancha_Cadenas Jean_Tragodara Jose_Javier_Barkero_Saludes Juan_Croucier Jose_Roman_Leiva_Rodríguez Jenna_Hager Linea_74_(EMT_Madrid) La_Pequeña_Lulú_(serie_de_1995)

html map