Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Desmond_Dekker Alejandro_Vegh_Villegas Drosera_zigzagia Cuartel_de_San_José_(Costa_Rica) Denmoza_rhodacantha_var._diamantina Distrito_de_chontali Copa_Intertoto_1982 Dmitri_Mendeléyev Doninos_de_Salamanca Distrito_de_Izcuchaca_(Huancavelica) Declaracion_de_las_Naciones_Unidas_sobre_los_derechos_de_los_pueblos_indígenas Doucy_en_Bauges DSA_576 Dude,_Where's_My_Ranch? Corbin_(Kentucky) Dombeya_myriantha Amortizar Día_de_la_Amistad_Espana_Filipinas Amor_sin_final Ctalamochita Droguería DME_(satelite) Ana_María_de_Brandeburgo_Bayreuth Criminalizacion Danny_Cepero Dajabon_(ciudad) Costa_del_Rubicón ESCCP Departamento_Gaiman Cordilleras Distorsion_por_intermodulacion_de_transistores Cordillera_Hindukush Coris_cuvieri Di_di_hollywood Dental Djémal_Bjalava César_Hildebrandt Distrito_de_Zhenhai Dia_de_Tontos Criaturas_de_Avatar_la_leyenda_de_Aang Dejà_vu_(canción_de_Blue_System) Copa_Presidente_Federación_Espanola_de_Futbol Convento_Building Alfa_Romeo_SZ/RZ Alto_de_El_Monte_(Guadalajara) Curro_Jimenez_(videojuego) Douglas_Atkins Cosmic_Girl Cronología_de_las_tecnologías_de_medicion_de_temperatura_y_presión Alfa_pineno Descompensación_horaria Cordia_andina Daniel_Gelin Distrito_de_prievidza Dawn_Evelyn_Paris

html map