Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alejandro_Magno_(película_de_2004) Directorio_de_Pueyrredon Del_Ejército Ducado_de_Curlandia Cryptosanus EQ_Pegasi Das_Deutschlandlied Distrito_electoral_de_Warnerville_(condado_de_Madison,_Nebraska) Douradoa Daiquiri Dumpling Cyclura_carinata_bartschi EC_Democrata Ales_Hrdlicka Cuerpos_sociales Côme_Mosta-Heirt Distrito_de_Lahaul_y_Spiti Diana_Barnato_Walker Désiré-Joseph_Mercier Dr._Trajano_Santana Distrito_electoral_de_South_Dorset Crevillent_(Alicante) Alvaro_Nunez Distrito_de_Ocobamba_(Apurímac) Desamparados_(Picasso) Desastre_de_Tenerife Derecho_de_Habitacion Distrito_de_goslar E_161b Devil_Without_a_Cause Dictadura_cívico-militar_en_Uruguay_(1973_-_1985) Eagle_Butte_(Dakota_del_Sur) Cueva_de_Samoreli Corona_espanola Don_Hewitt Dirección_coral Coordenada_geocentrica Cucugnan De_La_Sabana_(estación) Aliotta Dommartin_lès_Vallois Código_Hammurabi Dalni_(Starominskaya,_Krasnodar) Distrito_de_cajamarquilla DIK1/1 Donzy_le_Pertuis Corporación_deportiva_club_atletico_nacional Cornelius_Vanderbilt_(1843_1899) David_Gilmour_In_Concert Anabel_Hernández Alxa Croniosúquidos Dal_makhani Corimus_lepidus Alva_John_Fischer

html map