Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Proceso_de_los_doctores Gremio_Prudente_Futebol Marinus_Gerardus_Adrianus_van_Hintum Goląbki Miguel_Ángel_García_Argüez Madre_Maria_de_la_Purísima Graben_(geología) Rafael_Feduch_y_Garrido Mayumi_Ohashi Medallero_de_los_Juegos_Olimpicos_de_Atlanta_1996 Lycenchelys_tohokuensis Los_Simpson_el_videojuego Primer_Ministro_de_Barbados Michael-Clarke_Duncan Menumorut Maravilla_Este_(Las_Marias) Maria_José_(cantante) Gorgojo_Carretero_o_Gorgojo_de_las_Malvas Lobotos_oriolinus Maria_Arrarás Loic_Le_Ribault Mamíferos_de_Perú Real_Catedra_Gaudí Manuel_del_Populo_Garcia Prix_les-Mézieres Pseudorhipsalis Golpe_de_Estado_en_Irán_de_1953 Masters_de_Canadá_1974 Microcosmos_y_macrocosmos Localidades_de_Almería Quena Presidencia_de_Bosnia_y_Herzegovina Lucio_Cornelio_Escipion_(consul_350_a._C.) Mandres_les_Roses Primer_Ministro_de_Swazilandia Lourenço_Marques Quốc_Thiên Procésalo_Todo Marguerite_De_La_Motte Proceso_de_atención_médico Maltratadas Mezquita_de_Mohamed_Alí Quena_(Egipto) Red_de_Medios_de_los_Pueblos_(Chile) Melanophthalma_arabiensis Provincia_de_Gnagna Primera_C_(Argentina)_2012-13 Ranchos_(Buenos_Aires) Pseudocoris_aurantiofasciatus Psikhikó Premio_Nobel_de_Medicina_o_Fisiologia RV Marquesado_de_la_Sierra Gonzalo_Gutierrez_Reinel Mercado_Nacional_de_Torrelavega

html map