Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Devoto Copa_Real_Federación_Española_de_Futbol_2009-10 Distrito_de_Košice–okolie Distrito_electoral_de_Goreville_n.º_2 Cuartel_de_Reclutas_del_Cuerpo_de_Marines_de_Parris_Island Corticarina_pulchella Células_parietales Diócesis_de_Alcalá_de_Henares Distrito_de_Haquira Correfocs Definitiones_Generum_Plantarum Alexis_Thérèse Demetrio_Galan_Bergua Cucurbitáceas Discos_no_autorizados_de_The_Beatles DOT_Baires_Shopping Didactylon DAISY_Libros_Hablados_Digitales_DTB Copa_Ciudad_de_Lima_1993 Departamento_de_Transporte_de_Nevada Dios_del_sol Distrito_de_llaylla Divisiones_Censales_de_Ontario Dálmata Diane_Keaton_(canción) Copainalá De-Loused_In_The_Comatorium Alineacion_(astronomia) Distrito_electoral_de_Creal_Springs_(Illinois) Dukt Doris_Alexandra_Nefedov Código_Konami Aluvión_de_Valparaíso_de_2009 Detecsa_Ad.300_Leganes Corriente_circumpolar_antártica Dagling Ducado_de_Milán Dietrich_von_Saucken Creacionistas Diccionario_geografico_estadístico_histórico_de_España_y_sus_posesiones_de_Ultramar EURECA Donald's_Dilemma Diligencia_procesal David_Achucarro Cordisepalum_thorelii Círculos_Bolivarianos Edgar_Allan_Poe_-_Legado_De_Una_Tragedia Dunedin_(Florida) Dulcich Convergencia_Nacional_(Venezuela) Darkwave Desigualdad_del_triángulo Ectmesopus_malachioides Crocidura_miya Deductio

html map