Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Santi_Vila Saint-André-sur-Sèvre Spiral_suiri_no_kizuna The_Joy_of_Painting Telford_&_Wrekin Sent_Circ_de_la_Pòpia Sergio_Vargas_(futbolista_1980) Sierra_de_la_Almenara_Moreras_y_Cabo_Cope Tiempo_historico Sindrome_de_abstinencia_de_las_benzodiacepinas San_Jose_(Romblon) Sambandsflokkurin Tala Telefonica_Moviles_España_S.A. San_Pedro_(Los_Angeles) Tecnologias_inalámbricas Sistemas_de_navegacion_inercial Sivori Torneo_Nacional_B_1987/88 Sun_Valley_Lake_(Iowa) Springwater_(Wisconsin) Trastorno_especifico_del_lenguaje Saint-Denis-en-Bugey Torre-campanario_de_Villanueva_de_Cordoba Thaddeus_E._"Thunder"_Ross The_Visitors_(album) Teucrium_polium_var_tonsum Saint-Amour-Bellevue Sindrome_de_clic_soplo_sistolico Saint-Michel-de-la-Haye Sphaenognathus_xerophilus Subdreamer Saint_Clair_(Ardèche) Saint_Georges_du-Bois_(Maine_y_Loira) Simón_Vouet Terere Sharpsburg_(Kentucky) Telecast Santa_Llogaia_d'Alguema Scryed San_onofre Selección_de_baloncesto_de_Panamá Serpiente_lobo_de_manchas_amarillas The_Feast_of_Blood Sadie_Plant Sniffer St_John_the_Baptist,_Hoxton Skagafjörður Tokyo_Crash_Mobs Sofía_Sergeïevna_Trubetzkoy Saint_Jean_de-la-Neuville Sistema_romano_francés Sociedad_Espanola_de_Agricultura_Ecológica Salamanca_(leyenda) Silao_Malo

html map