Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lion_Sitté Italia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1988 José_Maria_Comesaña L'Anse-aux-Meduses Lechentezna Kotkel José_Paredes_Jardiel Islanzadi Jardín_Botanico_de_Riverside Kalajari Lenguas_huarpes Interstate_Aviation_Committee Inteligencia_Empresarial Joaquin_Díaz-Palacios Kickapoo_Site_5_(Kansas) Juan_Pablo_Montes Joaquín_Arozamena_Saiz José_Maria_Mena_García Linfuna La_Houssaye_Béranger Leonor_de_Toledo Kealia_(Hawái) Liga_Alemana_de_Balonmano_2009-10 Jose_Luis_Cea_Egana Lepanto Leyes_Fundamentales_del_Movimiento Lindbergella_sintenisii Issuu Ley_de_Ordenacion_General_del_Sistema_Educativo Juego_de_ninos_(programa_de_televisión) Juan_García_Suárez Leon_marsupial Kevin_Curran Le_Morne_Vert Julio_Breff_Guilarte José_Monterroso Juan_Casimiro_del_Palatinado_Zweibrucken Lew_Wallace Juegos_Paralímpicos_de_1972 Kokoro Juan_Antonio_Larranaga Jose_María_Mainat Kyo_no_go_no_ni Juan_Ignacio_Retegi Ki/oon_Records Jean_Pierre_Araníbar Levin Le_Mans_Football_Club_B Kiss_with_a_Fist Lenguas_cuasi-aisladas Julio_Cesar_Herrera Juan_Pablo_González José_Simon_Garcia_de_Cossio José_de_la_Riva_Agüero_(desambiguación) Lamalou-les-Bains

html map