Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Avellanas_vanas Arquidiócesis_de_Cochabamba Muestra_de_vellosidad_coriónica I_giorni_dell'ira Monolepta_nigrotibialis Gutierre-Muñoz_(Ávila) Misión_de_la_Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Ultimos_Días Himno_Nacional_de_Irlanda Hormiguerito_de_espalda_marron Andre_Michael_Lwoff Muhlenberg_Park_(Pensilvania) Armando_Vargas Anna_d'Angeri Avion_Ehécatl How_(estrella) Hermann_Becker-Freyseng IEEE_802_1D Astronomia_en_la_antigua_grecia Heinz_Günther_Nesselrath Han-Wen_Nienhuys Argeo_ii_de_macedonia Apis_mellifera_unicolor Idioma_chocho Mohammad_Reza_Pahlevi Astragalus_dinsmorei Arcebansa_Chint_Zamora Mision_Estero_de_las_Palmas_de_San_Jose_del_Cabo_Anuití Montreuil-sous-Perouse Asmir_Begovic Artajerjes_(Nicolini) Monarquia_constitucional_francesa Ano_1605 Hofvarpnir Mohammed_Tchité Mision_de_Asistencia_de_las_Naciones_Unidas_para_Iraq Henrique_Sereno Morcá Assala_Nasri Anadelphia Hipoxia_hipobárica Harbardsljóð Idioma_espanol_en_Paraguay Misiones_diplomaticas_del_Perú Ardisa Hernán_Ruiz_el_Viejo Helianthemum_polifolium_var._velutinum Autoroute_A2(Francia) Apteria_orobanchoides Moghreb_Tetouan Monumental_Plaza_de_Toros_México Asayita Ano_43 Anos_1260 Gustavo_Madero_Muñoz Héctor_Zayas_Chardón

html map