Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_San_Pío_X_(Itagüí) Turdetanos Rolf_Singer Trujillo_Alto Romero_de_las_7_sangres Municipio_de_Logan_(condado_de_Dixon,_Nebraska) Tupolev_414 Roddam Rio_Paatsjoki Revolucion_de_los_Jovenes_Turcos Rodrigo_Modesto_da_Silva_Moledo George_Lillo Fredegario Municipio_de_Leroy_(Pensilvania) Robertium_vulgare Ugolino_della_gherardesca Rio_del_Padron Fuerzas_Mai_Mai Rimouski Gernika_Rugby_Taldea Release_(cancion_de_Pearl_Jam) Ricardo_de_Rosas Fuensantilla-Edisol Rock_Subterráneo Municipios_de_Las_Palmas Fringilla_palmae Ricardo_Liniers_Siri U_F Municipio_de_Central_(condado_de_Jefferson,_Misuri) Giovanni_Villani Universidad_de_Rostock GIOVE Roy_Ayers Gastronomía_del_Al-Andalus Incredibili_afflictamur_dolore Ricardo_Verdugo Urogentias_ulugurensis Relicario_de_los_tres_reyes_magos Turk_Telekom_B_K. Galeon_de_Filipinas Rhin FuerzaBruta Ricinus_sanguineus Gabbs Tània_Sàrrias Tukano Municipio_de_Gaither_(Arkansas) Frederick_Wiseman Ikedaya_Jiken Rustichello_da_Pisa René_Pottier Imperialismo_britanico Reparto_de_Lost Funes_(Santa_Fe) Rotundabaloghia_lamellosa

html map