Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cronópolis Alex_Rider Amargamiel Derecho_Penitenciario Dichirotrichi Duilio_Davino Dique_del_Bazacle Deneze_sous_le_Lude Cuadrivelocidad Alfonso_Aráu Algansea_monticola Alisa_v_Zazerkale Diplotaxis_virgata_subvar._platystylos Curro_Rivera_Aguero Cornelia_Froboess Crocidura_montis Diócesis_de_San_Bernardo Defensoría_del_Pueblo_(Colombia) Alimentación_animal Alopecurus_palustris_subsp._fulvus Ecuación_de_onda_electromagnética Dominic_Chianese Cuarteto_Ricacosa Alfileres_almizclenos Corgoň_Liga_1997/98 Cualquier_dia_Edicion_especial Distrito_de_ayahuanco Alto_Bidasoa Dorso Corwin_(Ohio) Eddie_Dean_(cantante) Copa_Seamen's_Institute Courcelles_la-Foret Alvheim Dizzy_Dean Easyrec Alexandra_de_la_Mora Decimosexta_temporada_de_Los_Simpson Death_Strike Cuevas_del_valle Dene_Sųline Departamento_Cochinoca Código_Lorenz Cristian_Abel_Amato Alejandro_III_(papa) Diego_López_de_Zúñiga_y_Velasco,_IV_conde_de_Nieva Deutsches_Afrika_Korps Djebel_Chambi Corpse_bride Dinanomodon Dyau-pita Cordobés Dee_Bliss Courreges Corythoichthys_nigripectus

html map