Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parisátide Panjevac Play-N-Skillz Palabras_conectoras Narciso_Horacio_Doval Pasteis_de_Belém Paraiso_(Castelo_de_Paiva) Onobrychis_longeaculeata_var._villosa Ovidio_García Operación_Medusa Odio_(desambiguación) Nabc_player_of_the_year Pico_Du_Toits Partido_de_Trabajadores_por_el_Socialismo Número_cuántico_de_spin Naib Oposición_politica Paléologos_C_Candargy Parnoy_en-Bassigny Poncey-les-Athée Peralejos_de_las_truchas Noord_Nederland_Tour Película_de_television Platycarya Neolucanus_latus Palacios_venecianos Polygonatum_canaliculatum_var._giganteum Oxido_de_fosforo(III) Placodontidae Plan_de_San_Diego Plimpton_322 PAEP Oscar_1946 Piccolo_Coro_dell'Antoniano Política_de_Irak Palazzo_del_Podestà_de_Florencia Pablo_José_de_Montiel_y_Echavarria_Navarro Pan_de_la_amistad Pius_Alibek_Hermez Podabrus_longilaterophyses Playa_de_Casarones Nikolai_Nicolaevich_Polikarpov Museo_de_Historia_Natural_y_Zoología_La_Specola Pelea_con_cuchillos Picotenaza OU_536 Phineas_y_Ferb_Cliptastico Nkrumah Phyllostachys_filifera Oregano_trenzado Nicolas_Suárez_Callau Paramiella_kondoi Parque_nacional_de_la_sierra_de_agalta Plaza_Barberini PGC_1651

html map