Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Metro_de_Huancayo MediaGoblin Raimundo_Benzal_Román Punta_Playa Regionalismo_y_nacionalismo_en_Espana Metil_tert-butil_éter Graciano_Canteli Punción_lumbar Presidente_de_la_generalidad_valenciana Puente_de_Arganda Mas_lento_que_el_caballo_del_malo Línea_7_del_Metro_de_Madrid Regimiento_de_Cazadores_de_Montaña_"Arapiles"_62 Malevo_Muñoz Rafael_Hernández_Piedra Luis_Faroppa Liviandad_del_Imperdible Ramnagar Macrolenguas Marqués_de_San_Vicente_del_Barco Macromedia_Freehand Los_invita_a_bailar Mediterraneidad_de_Bolivia Mason_City Pseudaenidea_limbata Martina_Casiano_y_Mayor María_Cinta_Castillo_Jimenez Power_Rangers:_S_P_D. Macvanska_Mitrovica Miguel_Marquez_Martín Lo_que_tú_quieras_oir Luis_de_Benito Maximbignya Reductio_ad_absurdum Regulus_regulus Queso_munster Ramiro_Ruiz_Medrano Maria_Jose_Martínez_Sanchez Grecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Mijaíl_Yevstafiev MPN Megan_Mullally Lámpara_fluorescente Metodo_de_la_observación_científica Lucía_Bosè Mary_Stayed_Out_All_Night Lophiola_tomentosa MTV_Video_Music_Awards_2004 Prision_de_Alcatraz Premio_Letras_de_Bretana Good_Boy! Rebecca_Hazlewood Pueblo_oirate Memorias_del_Corazón Ptolomeo_de_mauritania

html map