Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Edad_de_la_luna Amblyopappus_pusillus_var._pauciflorus Copa_del_Pacifico_1965 Copa_de_la_UEFA_1997-1998 Alexander_David_Wodak Daniela_Aleuy David_Kipiani Corona,_California Dr._No Alto_Representante_europeo Distrito_de_Nicolás_de_Pierola_(Camaná) Distrito_de_Vaishali Domevre_sous-Montfort Ediciones_Clíper Edificio_Doctor_Ángel_María_Giménez Distritos_de_Colombia Cubo_(geometria) Cumbres_Barrington Danae_femoralis Ediciones_Glénat,_S.L. Decimoprimera_Región Distrito_electoral_de_Anna_7_(condado_de_Union,_Illinois) Distribucion_edad_fluido Cretona Días_Ecumenicos_de_Plotzensee Ecologia_Profunda Coordinadora_Arauco_Malleco Crustáceo Díez_de_Montalvo Decasa Convento_de_Santo_Domingo_de_Jerez_de_la_Frontera Dusén Diego_Ifrán Cumbre_America_del_Sur-Paises_Arabes Amaryllis_rosea Dinastia_Timurí Dubai_World_Central_Enterprise_Park Dialeurodes_kumargiriensis E_Lucevan_le_Stelle Distrito_de_Ocobamba_(Apurimac) Distrito_de_Habana Dique_4_Puerto_Madero Delio_Hernández_Valades Derecho_humanitario_internacional Diosdado_G_Alesna Del_Prete Cynthia_Watros Alonso_Sanchez_S_J Echinocactus_minax Duque_de_Berri Almotacén Darsena_del_Guadalquivir Dinámica_demográfica_del_Perú Domenico_Berardi Diábolo_ediciones

html map