Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Villa_Arcadia Circea Acer_buergerianum_var._horizontale Abel_(personaje_bíblico) Clima_de_Urano Cold_as_the_clay Aldonza_Rodríguez_de_León Agrupacion_deportiva_ceuti_atlético Abies_delavayi_var._smithii X-Mal_Deutschland Villers-sous-Châtillon Velódromo_André_Pétrieux Club_de_deportes_green_cross_de_Tco Comisión_del_Océano_Índico Computación_centralizada Cobalto-60 Adrián_Martínez Companhia_do_Caminho_de_Ferro_de_Guimarães Walter_Meanwell Verneuil_sur-Igneraie Civilizacion_celta Al_Kufrah Aeropuerto_de_yarmouth Alden_Ehrenreich Abraham_Gonzalez_Casavantes Cheik_El-Beled Chief_Operating_Officer Vallecitos_Nuclear_Center Comision_Internacional_de_Estratigrafía Accidente_del_lago_de_constanza Cheles Constantin_Henríquez_de_Zubiera Và,_pensiero Villamanan_(Leon) A_la_sombra_del_Angel Conquiologia Conferencia_de_La_Habana Vaporizacion Aeropuerto_de_Omolón Zubir_Said Yalvac Chavecismo About_you_now_(canción_de_Miranda_Cosgrove) Villanelle Aeropuerto_de_salluit You_Are_Here Condado_de_Mohave_(Arizona) Vehiculo_subacuático Washu Virtuoso Villa_Olímpica_de_Vancouver Consejo_de_Baviera Cirrhopetalum_hookeri Charles_Stross Alan_Lomax

html map