Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Astyanax_symmetricus Apoyo_Vital_Avanzado_en_Trauma Hipótesis_del_Deslizamiento_Polar Antonio_Martín_Gamero Moritz_Hirsch Hierba_lombricera Hippichthys_parvicarinatus Hoskins_(Nebraska) Moises_(bebé) Grijalba Hand_-Mazz Misión_S_O_S. Antonio_González_de_Aguilar_y_Correa Azanza_(Navarra) Mino_(genero) Arboreto_de_Lincoln Haviřov Idioma_retorromance Guinea Archipiélago_D'Entrecasteaux Ascázubi Mini_(automovil) Modesto_Blanch Antonio_de_Ventimiglia Guillermo_de_Paris Avenida_Federico_Lacroze Hiempsal_II_de_Numidia Ibanez_Menta Hedysarum_motorium Arado_E_654 ICP Modelo_SLIM Harbor_Bluffs Argimiro_(Santo) Idiazabal_/_Idiazábal Gómez_Farias_(Jalisco) Millettia_splendidissima Arquigenes_de_Apamea I_Distrito_Electoral_Federal_de_Michoacán Asociación_de_la_Asistencia_del_Regimen_Imperial Arquitectura_de_Seguridad_de_Informacion_en_la_Empresa Ansaldi Aplicaciones_de_mensajeria_instantánea_multiprotocolo Head_mounted_display Hospital_de_Panzi Ictericia_nuclear Astérix_el_galo_obélix_y_compania Anelka Autrey Autocargador Guardia_Nacional_(Estados_Unidos) Anillo_cociente Argentino_de_Marcos_Juarez Monasterio_de_las_Carmelitas_Descalzas_(Vélez-Málaga) Mucuyché_Campos

html map