Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CENAM Castela_salubris Campeonato_de_futbol_de_cantabria Bimini_Island Bhagavad-guitá Castán_Tobeñas_J. Campeonato_Regional_de_Valencia Callicebus_lugens Centro_de_Estudios_Monetarios_y_Financieros Carlos_Rodado_Noriega Bosque_mixto_de_panonia Azulear Bandera_de_Castilla Capitulos_de_La_familia_P.Luche C_H_E Bolon_de_verdes Centro_de_Formación_Técnica_Tarapaca Carabacera_de_cabellos Azteca_(novela) Centro_de_Atención_a_las_Drogodependencias_(CAD) Carex_paradoxa_var._pseudoparadoxa Camp_Rock_(album) Bota_de_Oro_1969–70 Bebe_Gerald Caroline_Bouvier_Kennedy_Schlossberg Cacen_de_pulmón_de_células_pequeñas Basílica_de_Santa_María_de_la_Merced Centro_de_Coordinacion_de_Accion_contra_las_Minas Base_Aérea_N_._3_El_Ciprés Bartolome_Lobo_Guerrero Barranco_de_Benijo Campos_Elíseos_(mitología) Cetejus_halmaheirae Carlos_Muñiz_(ciclista) Chaenomeles_japonica_var._maulei Bernabé_Ávila_Rey Campeonato_Mundial_de_Motociclismo_de_Resistencia Campanulastrum_americanum Castillo_de_San_Anton_(La_Coruna) Calendula_suffruticosa Borriana_/_Burriana Benjamín_González_Rodríguez Califoridos Bullit Cesar_Fernández_García Barbas_de_chivo Castillo_de_craigmillar Cedric_Klapisch Castellfullit_de_la_Roca Castillo_de_la_Trinidad Castillo_de_Almodóvar_del_Rio Calle_Lawrence_MetroTech_(linea_de_la_4ª_Avenida) Buddleja_wrightii Benito_Guerra Carrizal_de_ingenio

html map